Järgi oma tüüpi

Järgi oma tüüpi

Värvivaliku ja -sobitamise mõju nutikamaks ning meeldivaks muutmiseks teostasime veel ühe klassifikatsiooni ja jagasime Colours of Nature värvitoonid nende krooma (tooni intensiivsuse) ja heleduse (tooni heleduse võrreldes valge ja mustaga) alusel, mille tulemusel saime 9 värvitüüpi, ja panime neile nimed.

Each of the type is supplemented with information about the way those colours are perceived by man and impression they create. Smart combining of types according to rules of colour psychology,  can strengthen the final message of the building and create synergetic effect between colour and facade form.

1. OFF-WHITE

Kogu tootesarja kõige neutraalsemad ja heledamad värvitoonid, mis jätavad ruumika ja valgusküllase mulje.

2. SOFT

Sisaldavad natuke rohkem kroomat kui Off-white värvid. Need õrnad toonid loovad tagasihoidliku, vaikse ja vaoshoitud ilme.

3. FRESH

Fresh tüübi värvitoonid tunduvad unistavad, kuid samas ka heledad, selged ja lõbusad.

4. VITAL

Suurima kroomaga värvitoonid, mis on kogu tootesarja kõige värvirikkamad ja stimuleerivamad.

5. LIGHT BASIC

Vähe kroomat ja halli sisaldavad värvitoonid, mis jätavad rahumeelse ja aruka mulje.

6. BASIC

Madala krooma ja keskmise halli tasemega värvitoonid, mis loovad peene ja lõdvestava õhustiku.

7. NATURAL

Värvitoonid, mille keskmine krooma ja halli tase mõjuvad rahustavalt.

8. DARK

Väga suure halli ja väga madala krooma tasemega värvitoonid, mis tunduvad ametlikud ja lisavad veidi müstilisust.

9. DEEP

Tänu suurele krooma ja halli tasemele on need värvitoonid sügavad ja rikkalikud, tekitades siira ja hubase tunde.

Tabelis on esitatud 9 värvitüüpi, mis on lihtsustatult paigutatud krooma/heleduse skaalale, et selgitada nende asetust ja erinevusi.

Heleduse kombineerimise soovitused

Kui värvikombinatsioonide vaheline kontrast on suur, mõjub see stimuleerivalt. Seda on võimalik saavutada vastandades kroomat, halli/heledust või nende mõlema kombinatsiooni. Iga kontrasti loomiseks on erinevaid viise. Esitame brošüüris vaid mõned toonide kombineerimise näited, mis ei esinda aga kõiki võimalusi.

KONTRASTI NÄIDE: OFF WHITE – SOFT – FRESH – VITAL

Nendel tüüpidel on järjest suurenev värviküllastus, kuid väga vähe halli mõjusid. Off-white toonid on neutraalsed ja heledad, Vital toonid aga pilkupüüdvad ja stimuleerivad. Nende kombineerimine tagab kõige suurema kromaatilise kontrasti.

HALLI TASEME KONTRASTI NÄIDE: OFF WHITE – LIGHT BASIC – BASIC – DARK

Neil tüüpidel on (peaaegu) samal tasemel krooma, kuid järjest suurenev halli tase. Kuna Dark tüübil on halli kõige rohkem, lisab see kombinatsioonile „raskust“. Erinevaid halli tasemeid saab kasutada värvikontrastide loomiseks. Kõige suurem halli taseme erinevus on Off-white ja Dark värvitoonide vahel.

KOMBINATSIOONI KONTRASTI NÄIDE: OFF WHITE – NATURAL – DEEP

Natural ja Deep värvitoonidel on tasakaalustatud krooma ja halli tase. Nende kombineerimisel Off-white toonidega tekib suur kontrast krooma ja halli taseme vahel. Kontraste saab luua ka nt Vital – Basic kombinatsiooni, Off-white – Deep – Fresh kombinatsiooni, Light basic – Fresh – Dark kombinatsiooni ja Off-white – Basic – Vital kombinatsiooniga..

Viimistlusnipp

Kombineeri ühel hoonel kõige rohkem kolme tüüpi toone. Proovi vältida sama tüübi kasutamist kõrvuti asetsevatel pindadel – teise tüübi tooni paigutamine nende vahel annab parema tulemuse. Värvide kombineerimine on aga ainult üks tegur, millest fassaadi lõppmulje sõltub. Samuti mõjutavad seda näiteks proportsioonid, värvitud pindade maht, materjalid ja mõõdud.