Parim soojustusmaterjal: stürovaht või mineraalvill?

Parima isolatsioonimaterjali leidmine

Stürovaht või mineraalvill?

Nii nende soojusülekandetegurid kui energiasääst on sarnased, kuid kumb on siis parem isolatsioonimaterjal - stürovaht või mineraalvill? Nad erineva mõne olulise omaduse poolest

STÜROVAHU PEAMISED OMADUSED

Stürovaht on väheimav. Lühiajaline kokkupuude niiskuse ja veega ei põhjusta veel tema soojustusomaduste kadumist. Lühiajaliselt vahtkonstruktsioonis tekkival veeauru kondenseerumisel pole tõsiseid tagajärgi.

Olgugi tegemist naftatöötluse tulemusena saadud kunstliku materjaliga, ei sisalda see tervisele kahjulikke aineid. Stürovaht on väga kerge ja heade mehhaaniliste omadustega, kuid tema helisummutusvõime pole eriti suur ja ka veeauru läbilaskvustegur on madal. Stürovaht hävineb +80 °C kõrgemal temperatuuril ja enamiku orgaaniliste lahustite toimel. Stürovahu sordid CS(10)70 ja CS(10)80 vastavad standardi EN 13163 nõuetele ja neid võib soojustussüsteemides kasutada. Kuna materjal on isekustuv, ei levita ta tuld ja tal on tootja poolt deklareeritud mõõtude stabiilsus. Tavaliselt 6-8 nädalat valminud plokkidest lõigatud vahtpaneelid jäävad tasaseks ega muuda oma mõõte. Kasutada võib max 120x60 cm paneele, mis on enamasti valged, valged tumedate lisanditega (täpilised) või grafiidivärvi. Suuremate tootjate poolt läbiviidud uuringud tõestavad, et plaadi värvus ei mõjuta selle kandevõimet.

MINERAALVILLA PEAMISED OMADUSED

Mineraalvill talub kõrgeid temperatuure. Looduskivist valmistatuna hakkab ta sulama alles pärast kahetunnist kokkupuudet üle 1000 °C temperatuuriga. Lisatud sideainete ja hüdrofoobsete ainete kuumakindlus on veidi madalam. Mineraalvill liigitatakse mittesüttivaks materjaliks, kuid ta on samuti vastupidav enamikule kemikaalidele. Villa veeauru läbilaskvustegur on väga kõrge, tagades veeauru vaba läbipääsu. Need ained piiravad villa võimet imada vett kapillaaride kaudu ja samuti. Mineraalvillplaadid on üsna rasked ja jäigad, kuid suhteliselt vähe vastupidavad. Tänu oma kiulisele struktuurile suudab mineraalvill summutada hästi seinte kaudu levivat heli, vastates sordi CS(10)40 puhul standardite EN 13162 nõuetele.

Kasutusvaldkond

Hoone soojustuse valimisel on määrav osa tuleohutusel. Mineraalvillapõhiseid süsteeme tuleks kasutada kõrgetel konstruktsioonidel, suure inimriskiga hoonetel (näiteks haiglad, koolid, etendusasutused ja muud ühiskondlikud hooned) ning laod süttivate materjalide hoidmiseks. Neid soovitatakse ka väga niiskes keskkonnas olevate konstruktsioonide jaoks nagu suurköögid, pesumajad, veetöötlusjaamad, autopesulad, ujulad jne. Sissepoole tuleb aga paigaldada korralik auru- ja hüdroisolatsioon, kuna vill on tundlik veeauru kondenseerumise suhtes, mis vähendab tema tõhusust soojusena. Väga niisketes ruumides kaetakse seinad tavaliselt keraamiliste plaatidega, kuid materjalide valimine nõuab soojuse ja niiskuse tekkimise protsesside analüüsi. Mineraalvillaga soojustussüsteemid sobivad ka mürarikkas keskkonnas olevatele hoonetele. Kergemad ja painduvad kihilisest villast plaadid sobivad ideaalselt kumerate kontuuridega majade jaoks. Kokkuvõtteks: parima isolatsioonimaterjali valik sõltub alati kontekstist.